Licznik odwiedzin

863957
Twój IP: 3.227.235.71
: 2019-08-19 14:57:49
 • Poezja
  Liczba artykułów:
  0
  • Bronisław Pukalski
   Liczba artykułów:
   1
  • Alicja Zanijat
   Liczba artykułów:
   3
  • JUKO
   FRASZKI - IGRASZKI JÓZEFA KOWALSKIEGO (JUKO)
   czyli RZECZY POSPOLITE PIÓRKIEM DRAPANE

    Wykształcony inżynier z wrodzonym talentem pisarskim, autor książek reportażowych z Angoli, od czasów młodości zajmuje się też pisaniem fraszek. Jak wiemy, twórców nie sieje się na urodzajnej ziemi świętokrzyskiej, z weną twórczą trzeba się urodzić.
    Pan Józef uprawia komizm i tragizm z etycznymi sformułowaniami. Tematy czerpie wprost z ulicy, z nowoczesnej cywilizacji, z prądów politycznych, które obezwładniają społeczeństwo i ..., bywa, że rozśmieszają Europę.
         A cóż to jest fraszka ? W języku włoskim, „frasca" - znaczy dosłownie gałązka, też: drobny utwór. Z czasem pojęcie to zaczęto stosować dla określenia gatunkuliterackiego. Fraszka jest utworem poetyckim, najczęściej dowcipnym,błyskotliwym. U pana Józefa bywają też fraszki filozoficzne i erotyczne. Fraszka jest też odmianą epigramatu. A, epigramat, to utwór wierszowany o zwięzłej,skondensowanej treści, esencjonalny, przeważnie mający charakter satyryczny. Jednak odbija w lustrze czasu - rzeczywistość.
       Dawniejsza, tak jak i współczesna fraszka u p. Józefa, operuje dowcipem sytuacyjnym i bywa ponadczasowa. Opiera się na dowcipie językowym przekornego obserwatora mowy potocznej i prasowych (medialnych) stylach językowych, w których dominują absurdy polityczne i marazm społeczeństwa uwikłanego w pajęczynie kłamstw.  Fraszki p. Józefa są sztuką poetyckich zmagań z przywarami ludzi na świecznikach, z codziennym życiem. Wybitnym, ostrym piórem gęsim tworzył (układał) fraszki Jan Kochanowski (1530-1584). Współcześnie p. Kowalski swoją oryginalnością i wnikliwymi dowcipami rozjaśnia czytelnikom skostniałąfrazeologię wyspecjalizowanych stylów językowych. Fraszki p. Józefa posiadają formę wartości artystycznej. Trafnie strzelają w dziesiątkę na tarczy współczesnych skrajności rzeczy pospolitych i obyczajowości.
      Fraszki p. Józefa są czytane, a nawet recytowane z pamięci w rodzinach i towarzyskich biesiadach.

    Włodzimierz Kowalczyk

   Liczba artykułów:
   9