AKTUALNOŚCI

Licznik odwiedzin

863939
Twój IP: 3.227.235.71
: 2019-08-19 14:45:30

Pod Zegarami znów jest zegar

We wtorek 6 XII 2016 r. w miejscu zwanym potocznie „Pod Zegarami” został uruchomiony zegar miejski. Znajduje się on na budynku, na którym dawniej były zainstalowane dwa zegary fabryczne, które dały nazwę temu miejscu.
Zegary wskazywały dawniej czas przechodzącym tędy pracownikom Fabryki Samochodów Ciężarowych oraz mieszkańcom osiedli „Wzgórze” i „Orłowo”. I mimo że Zegary zostały zdementowane wiele lat temu, nazwa „Pod Zegarami” przetrwała w świadomości starszego pokolenia. To właśnie z myślą o nich, o byłych pracownikach fabryki, Towarzystwo Przyjaciół Starachowic podjęło się trudu przywrócenia w tym miejscu zegara.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 14:30, a więc godzinie, o której dawniej włączał się fabryczny buczek, obwieszczając koniec I i początek II zmiany. Jak powiedział Adam Brzeziński, prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic, jest to „godzina zmiany, która kończy wieloletni okres Zegarów bez zegarów, a zaczyna okres przywracania tożsamości temu miejscu i służby mieszkańcom”.

Na uroczystość przybyli, między innymi:

-Ewa Skiba, zastępca prezydenta miasta
-Cezary Berak, radny powiatu
-Paweł Lewkowicz, radny powiatu
-Małgorzata Urban, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego
-Beata Gębura, kierownik Hipermarketu Tesco w Centrum Galardia
-Andrzej Bartkiewicz, wiceprezes Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich
-Józef Kowalski, Honorowy Obywatel Starachowic
-Zbigniew Bielat, autor opracowań o historii miasta
a także mieszkańcy osiedla „Wzgórze”.

Symbolicznego uruchomienia zegara dokonała prezydent Ewa Skiba wraz z radnym Cezarym Berakiem, dyrektor CKP Małgorzatą Urban i kierownikiem Tesco Beatą Gęburą.
Głos zabrała pani prezydent Ewa Skiba oraz pan Józef Kowalski, Honorowy Obywatel miasta.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do pobliskiego domu kultury, gdzie przywitał ich Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynkami. W ich rolę wcielili się członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół Starachowic z Gimnazjum nr 2: Jakub Barański, Aleksandra Zimnicka i Malwina Głowacka, pod opieką pani Moniki Słowak-Brzezińskiej, dyrektora szkoły. Święty Mikołaj wręczył każdemu grzecznemu starachowiczaninowi słodki upominek, ufundowany przez Hipermarket Tesco w Starachowicach.
Wiceprezes TPS, Franciszek Dobrucki, zaprezentował napisany na tę okazję wiersz zatytułowany Uruchamiamy Zegary, po którym odbył się pokaz fotografii archiwalnych pn. Fabryka i miasto w obiektywie fotoreporterów gazety „Budujemy Samochody”.

Realizacja inicjatywy była możliwa dzięki programowi firmy Tesco pod nazwą „Decydujesz, pomagamy”.